تدریس خصوصی

برنامه ریزی تحصیلی و فرد به فرد طبق آخرین تغییرات نظام آموزشی

برنامه ریزی درسی علمی و آگاهانه مهم ترین عامل موفقیت در تمام دوران تحصیل دانش آموزان  به شمار می آید.

روزانه چند ساعت درس بخوانیم ؟

چه درسی بیشتر باید مطالعه شود ؟

برنامه ریزی به چه صورت باشد که قابل اجرا باشد ؟

زمان استراحت و تفریح در هفته چطور تنظیم شود ؟

این ها دغدغه ها و سوالات متداولی اند که اکثر دانش آموزان در برنامه ریزی درسی با آن روبه رو هستند و بیشتر انرژی و وقتشان را صرف برنامه ریزی برای درس خواندن میکنند، معمولا به خاطر عدم شناخت کافی از خود و یا افراط در ساعات مطالعه و مشکلاتی از این دست در اجرای آن موفق نمیشوند و سراغ یک برنامه ریزی مجدد میروند و گاهی هم از این که نتوانسته اند برنامه خود را اجرا کنند دلسرد شده و نا امیدی به سراغشان می آید.

برنامه ریزی در واقع یعنی استفاده بهینه از زمان با بالاترین بازده .

اهمیت یک برنامه ریزی دقیق و علمی زمانی بیشتر مشخص میشود که زمان کم و مطالب برای مطالعه  بسیار است.

برنامه ریزی باید توسط یک مشاور متخصص در امور برنامه ریزی و قوانین آموزش پرورش انجام شود .

پارامترهایی که باید در برنامه ریزی در نظر گرفت :

  1. اهمیت دروس
  2. ضعف شخص در مطالب
  3. زمان آزاد مطالعه
  4. زمان تفریح
  5. مطالعه دروس به تفکیک
  6. تعیین اهداف شخصی
  7. زمان مرور و جمع بندی
  8. مطالعه دروس به طور موازی
  9. قابل اجرا بودن برنامه
  10. شخصی بودن برنامه

فواید برنامه ریزی درسی در دوران مختلف تحصیل

نتایج یک برنامه علمی :

مشخص شدن اهداف :

وقتی شما تصمیم میگیرید یک برنامه ریزی درسی برای خودتان تهیه کنید و با برنامه درس بخوانید شناخت خوبی از هدفهای کوتاه مدت و بلند مدت خودتان بدست می آورید و می تواند آنها را دسته بندی کنید.

جلوگیری از اتلاف و هدر رفتن زمان

همه ما می دانیم که وقت و زمان به چه اندازه در درس خواندن اهمیت دارد، برنامه ریزی به ما کمک می کند که از هدررفتن وقتمان جلوگیری کنیم و استفاده ی بهتری از زمانی که دراختیارداریم ببریم. اهمیت این موضوع درایام امتحانات و درس خواندن برای کنکور چند برابر می شود. باید دقت کنیم که هرچه که قدر که زمان را ازدست بدهیم از موفقیت و رسیدن به اهدافمان دور خواهیم شد .

بیشتر شدن انگیزه و تلاش

مسلما وقتی دانش آموزی با برنامه پیش برود بعد از گذشت مدتی شاهد پیشرفت خود خواهد بود و زمانی که می بیند تلاشش موثر و مفیدبوده و همه چیز طبق برنامه پیش میرود میل و انگیزه اش برای درس خواندن بیشتر شده و باعث می شود تلاشش را افزایش دهد.

یک برنامه دقیق و علمی باید در وهله اول قابل اجرا باشد چراکه در صورت اجرا نشدن برنامه دانش آموز دچار بی انگیزگی می شود و ادامه برنامه باز می ماند .

برنامه باید کاملا فردی باشد چراکه شرایط هر شخص باهم متفاوت است و برنامه باید طبق شرایط روحی، وضعیت تحصیلی و … تنظیم شود .

انعطاف پذیر بودن برنامه یکی از معیارهای مهم برنامه علمی است . در صورتی که به هر دلیل موفق به اجرای برنامه نشوند باید قابل جبران باشند .

برنامه باید به نوعی باشد که  قابل ارزیابی وضعیت را داشته باشد . برنامه شما باید این امکان را داشته باشد تا پیشرفت و پسرفت کارهای شما را نشان دهد. یعنی نقطه ی شروع را مشخص کرده باشد و در طی مسیر بدانید که کدام بخش را به درستی انجام داده اید و در انجام کدام بخشها موفق نبوده اید تا بتوانید نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به پیشرفت تبدیل کنید.

برنامه ریزی درسی کوتاه مدت و بلند مدت باید توسط یک مشاور برجسته و با سابقه تعیین شود . تا تمامی پارامتر ها در آن رعایت شود و دانش آموز نتیجه مورد نظر خود را بگیرد .

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]